wtorek, 19 sierpnia 2014

RADNI PODSUMOWANIE KADENCJI 2010/2014

                

Z uwagi na zbliżające się wybory postanowiliśmy przybliżyć Państwu sylwetki wybranych przez państwa Radnych tym razem pod względem nieobecności oraz pod względem interpelacji.

                  INTERPELACJE               
      Radni podczas pełnienia swojej 4 letniej kadencji mają możliwość składania INTERPELACJI

Interpelacja to indywidualny środek kontrolno-interwencyjny, za pomocą którego Radny może domagać się od organu wykonawczego podjęcia określonych działań w sprawach jednostki samorządu terytorialnego, w tym w szczególności – udzielenia informacji na interesujący go temat, który jej dotyczy.


Oto ilość pisemnych interpelacji poszczególnych Radnych, najwięcej interpelacji pisemnych złożył Radny Artur Sobich, byli też Radni którzy nie złożyli żadnej interpelacji pisemnej przez 4 lata swojej pracy. Interpelacje pisemne są według nas istotniejsze, są bardziej formalne i dotyczą raczej zagadnień ważnych, przy interpelacjach ustnych są to zazwyczaj proste pytania np "kiedy zostanie wykoszone boisko". Poniżej ilość interpelacji pisemnych złożonych przez Radnych mijającej kadencji.

           Interpelacje PISEMNE



      Interpelacje USTNE i PISEMNE RAZEM

                  NIEOBECNOŚCI               

Ustawa o samorządzie gminnym mówi:

Art. 24. Radny i jego obowiązki
Radny jest obowiązany brać udział w pracach rady gminy i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub desygnowany.

Z usprawiedliwień nieobecności Radnych które posiadamy z okresu 2011 do lipca 2014 wynika że powody nieobecności były najróżniejsze, od Wezwania na policję jako podejrzanego, sprawy rodzinne, służbowe, ważne wyjazd, pełnienie służby w PSP, załatwienia spraw osobistych, wyjazdy służbowe, urlop, sprawa niecierpiąca zwłoki, po zwolnienia lekarskie i inne...

O ile choroba nie budzi zastrzeżeń to jednak w sytuacji gdy pracodawca dzięki artykułowi 25 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym "PRACODAWCA OBOWIĄZANY JEST ZWOLNIĆ RADNEGO OD PRACY zawodowej w celu umożliwienia mu brania udziału w pracach organów gminy." Większość radnych powypisywało zwolnienia z powodów służbowych, dziwne jest to że takie usprawiedliwienia przechodzą...

Jest to według nas nadużycie, ponieważ w takiej sytuacji Radny nie przychodząc na sesje czy komisję, pobiera wynagrodzenie od pracodawcy i publiczne pieniądze tzw dietę Radnego.

dowód:

oto odpowiedź na mój wniosek z dnia 31.07.2014r.

Ad. 1
Pytanie dotyczące Radnych:

a) dieta radnego oraz przewodniczącego jest wypłacana na podstawie uchwały Nr II/11/2006 Rady Miejskiej w Parczewie z dnia 11 grudnia 2006 r. w sprawie zasad ustalania diet dla radnych oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lipca 2000r. w sprawie maksymalnej wysokości diet przysługujących radnemu gminy

b) dieta radnego i przewodniczącego jest naliczana bez potrąceń w przypadku usprawiedliwionej nieobecności radnego spowodowanej chorobą, potwierdzonej zwolnieniem lekarskim bądź kartą pobytu w placówce leczniczej

c) pisemne usprawiedliwienia radnych są akceptowane pozytywnie

d) potrącenie diety następuje wyłącznie w przypadku usprawiedliwienia nieobecności, która nie jest spowodowana chorobą

e) uchwała dostępna jest w BIP Urzędu Miejskiego w Parczewie, link: WWW.bip.lublin.pl/miastoparczew-uchwały

Sporządziła: Danuta Sadłowska

Oto link do usprawiedliwień Radnych gdzie możecie państwo sprawdzić który Radny tak robił. USPRAWIEDLIWIENIA RADNYCH


Przed wyborami warto wiedzieć który Radny nie chodzi na sesje i tym samym nie reprezentuje Państwa interesów a pobiera publiczne pieniądze. Będzie to cenna informacja dająca możliwość świadomego podziękowania podczas wyborów takim Radnym.

Nieobecności dają pewien pogląd na stosunek Radnych do swoich "zadań" za które im płacimy, obywatele mają prawo do informacji w szczególności takich.

Poniższe zestawienie pokazuje ilość nieobecności poszczególnych radnych z imienia i nazwiska, dane dotyczą sesji od I/10 do XLVIII/14 bez brania pod uwagę protokołu z sesji XVIII/13 ponieważ na stronie Biuletynu Informacji Publicznej powyższy link nie działa. (zawnioskowaliśmy o protokół)


Zestawienie nieobecności na sesjach Rady   Miasta, wystarczy kliknąć aby powiększyć.
.


                                                 

Poniżej zestawienie nieobecności na komisjach. opracowano od 1 komisji do sierpniowej 2014.

             



Zestawienia nieobecności Radnych na komisjach i sesjach zostało zrobione na podstawie BIP oto link proszę sprawdzić w razie nieprawidłowości proszę o e-mail jawnyparczew@gmail.com

źródło
http://www.umparczew.bip.lubelskie.pl/index.php?id=137

oraz
http://www.umparczew.bip.lubelskie.pl/index.php?id=74


                 PODSUMOWANIE
    Każdy sam powinien ocenić pracę Rady Miasta, jednak my oceniamy tą kadencje Rady jako całość oceniamy źle, z pewnymi wyjątkami osobowymi ale te zachowamy w tajemnicy.

Rada przez  4 lata do dziś tj 3 września nie skorzystała z możliwości inicjatywy uchwałodawczej,
chociażby w sprawie rejestru umów aby zwiększyć przejrzystość wydatkowanych publicznych pieniędzy tak jak zrobiły to dla obywateli inne miasta np Lublin, Wrocław, Warszawa, Milanówek itd.

Radni nie należeli do opozycji wobec Burmistrza, w dodatku nie przepracowywali się, i słabo pełnili funkcję kontrolną Burmistrza w efekcie mieliśmy tajemniczą zamianę działek gdzie Radni podjeli uchwałę nie wiedząc co ona spowoduje...
LINK DO WSPÓLNOTY

 dziwne zabawy z radą nadzorczą ZUK, bezprzetargową sprzedaż przychodni przy 11 listopada, niezrozumiałe umorzenia podatkowe przez Burmistrza (żadnej interpelacji w tej sprawie nie widziałem Radnych), jest również pewien Radny który do dnia dzisiejszego nie złożył żadnej interpelacji... czy to pisemnej czy ustnej... może do końca kadencji się wyrobi? ;-)

Można odnieść wrażenie patrząc na ilość nieobecności niektórych radnych, że nie chciało im się pracować ale publiczne pieniądze brali, Pisząc usprawiedliwienia jak z podstawówki, trudno nie oprzeć się wrażeniu że nastawieni są wyłącznie na pobieranie diet.

Rada miała wpływ na podnoszenie podatków od nieruchomości i od środków transportowych te drugie są jednymi z wyższych w regionie, te pierwsze rosły z roku na rok.

W sytuacji trudnego budżetu podwyższono wynagrodzenie dla Burmistrza Parczewa.

Rada bardzo słabo kontrolowała Burmistrza co widać przy kontrowersyjnej zamianie działek opisanej w gazecie wspólnota czy kontrowersyjnych umorzeniach podatkowych dla przedsiębiorców.

Dodatkowo Radni nie umieścili swoich adresów e-mail czy numerów telefonów w BIP, wygląda na to że Radnym obywatele są potrzebni tylko przed wyborami opisałem tą sytuacje tutaj
LINK
      
Weszliśmy w posiadanie nieoficjalnego zestawienia z którego dowiecie się jak głosowali Radni.

Powyższe opracowanie otrzymaliśmy od anonimowego Radnego który to notował, twierdzi że jest 100% prawdziwe.














Oczywiście Państwo sami  wyciągnijcie wnioski, ale czy chcecie takich radnych?

7 komentarzy:

  1. "Jest to według nas nadużycie, ponieważ w takiej sytuacji Radny nie przychodząc na sesje czy komisję, pobiera wynagrodzenie od pracodawcy i publiczne pieniądze tzw dietę Radnego."
    Nie ma czegoś takiego, ponieważ dietę pobiera tylko wówczas, gdy podpisze listę obecności na sesji. A więc skoro go na niej nie ma, to i diety nie pobiera.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety nie masz racji Radni mają 7 dni na usprawiedliwienie swojej nieobecności, dietę pobiera się również w przypadku nieobecności a że pozytywnie akceptują wszystkie to inna sprawa, w poniższej odpowiedzi potrącenie diety to -20%, ale pieniądze otrzyma.

      oto odpowiedź na mój wniosek z dnia 31.07.2014r.

      Ad. 1
      Pytanie dotyczące Radnych:

      a) dieta radnego oraz przewodniczącego jest wypłacana na podstawie uchwały Nr II/11/2006 Rady Miejskiej w Parczewie z dnia 11 grudnia 2006 r. w sprawie zasad ustalania diet dla radnych oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lipca 2000r. w sprawie maksymalnej wysokości diet przysługujących radnemu gminy

      b) dieta radnego i przewodniczącego jest naliczana bez potrąceń w przypadku usprawiedliwionej nieobecności radnego spowodowanej chorobą, potwierdzonej zwolnieniem lekarskim bądź kartą pobytu w placówce leczniczej

      c) pisemne usprawiedliwienia radnych są akceptowane pozytywnie

      d) potrącenie diety następuje wyłącznie w przypadku usprawiedliwienia nieobecności, która nie jest spowodowana chorobą

      e) uchwała dostępna jest w BIP Urzędu Miejskiego w Parczewie, link: WWW.bip.lublin.pl/miastoparczew-uchwały

      Sporządziła: Danuta Sadłowska

      Usuń
  2. kochani, poczytajcie te interpelacje, normalnie ręce opadają, że radni wnoszą takie sprawy na sesje, np. bo kamyczki są pod ławkami a powinna być kostka, a że drzewka nie podcięte, a że pieski kupki robią itd.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wierzyłem jak pisałem to, jednak najbardziej bulwersuje mnie fakt, że za nieobecność usprawiedliwioną "z powodów służbowych" Radni dostają kase nie uczestnicząc w sesji...

      Usuń
    2. Wg par 48 Statutu Gminy radny jest obowiązany raz na pół roku spotkać się z mieszkańcami w swoim okręgu wyborczym po wcześniejszym zawiadomieniu. Czy taka ewidencja jest prowadzona?

      Usuń
    3. 27.02.2013 r radny A.U. złożył projekt uchwały i oświadczenia Rady. W/w projekty nie były przedmiotem dyskusji na forum Rady. Dlaczego?

      Usuń
  3. Dokładając swoich parę słów do dyskusji śmiem prosić czytających ten art. i bloga o rozwagę przy głosowaniu. Od wielu lat proszę i tłumaczę znajomym i innym słuchającym rozmów, ze w głosowaniu na radnych należy zważyć czy nie są oni
    uzależnieni służbowo od władzy tj. burmistrza czy starosty. To są z góry spalone mandaty. Ci ludzie przeciwko władzy nie zagłosują, nie będą w 100% wyrazicielami waszych interesów lokalnych. Jedynie zostaną klepaczami głupich pomysłów burmistrza czy starosty. Dotyczy to nauczycieli z pracownikami administracji szkół, ZUK-u, pracowników opieki społecznej, pośrednio lekarzy oraz ludzi rekomendowanych przez partię czy komitet wyborczy burmistrza.

    OdpowiedzUsuń

dziękuje za odwiedziny