Rozmawiamy na co dzień o wielkiej polityce, przewijają się w naszych rozmowach tematy o konflikcie Ukraińskim, a mało uwagi zwracamy na nasze własne podwórko, gdzie władza samorządowa wydaje nasze pieniądze, udając jakby to nas nie dotyczyło, oglądamy telewizor i bulwersujemy się gdy widzimy afery w telewizji, a na afery na naszym własnym podwórku, nie zwracamy uwagi, spuszczamy wzrok udając że nas to nie dotyczy.
Czy zdarzyło Ci się słyszeć, że ktoś załatwił coś komuś?
A może słyszałeś, że coś zostało wybudowane 4x drożej niż powinno?
Albo, że ten załatwił coś tamtemu albo, że zamienił ziemię gminy?
Ewentualnie może słyszałeś, że coś zostało zrobione z zawyżoną ceną?
Albo, że znajomy decydenta to robił? Albo, że sprzedał bez przetargu itd.? Działaniom władzy zawsze towarzyszą kontrowersje - my chcemy żeby to było jawne.
Pewnie na co dzień słyszymy coś takiego nawet w rozmowach towarzyskich , że wzajemne oskarżenia nic nie dają, ale najlepsza jest JAWNOŚĆ, bo jak oskarżać bez dowodów? Tak to powinno wyglądać, żeby było wreszcie normalnie - póki co mamy folwark z iluzoryczną jawnością. Dlatego wnioskujemy do Gmin o wytworzenie Elektronicznych Rejestrów Umów.
Jedną z najważniejszych zasad demokracji jest przejrzystość finansów publicznych - są to między innymi informacje o tym jak wydawane są nasze pieniądze, dostęp do tego typu informacji buduje zaufanie społeczne do Wójta, Burmistrza itd. brak informacji burzy zaufanie.
Stoimy na stanowisku iż każdy wydatek powinien być jawny a każdy mieszkaniec, obywatel powinien móc wchodząc na stronę BIP Gminy, sprawdzić na co Wójt wydaje nasze pieniądze - bez tych informacji nie dowiemy się czy nie dochodzi do nieprawidłowości.
Takim narzędziem dającym taką możliwość jest Elektroniczny Rejestr Umów - publikacja informacji z kim Gmina i za ile zawiera umowy ma charakter przede wszystkim prewencyjny - czytelnik dzięki Elektronicznemu Rejestrowi Umów - w każdej chwili może sprawdzić z kim i za ile miasto zawiera umowy, zależności i dziwne zbiegi okoliczności od razu są widoczne - takie narzędzie w postaci wykazu umów dostępne dla każdego zawiera kwoty, nazwy lub imiona kontrahentów - bardzo szybko i łatwo możemy dzięki niemu sobie wyrobić zdanie czy np. Wójt nie zawiera umów cywilnoprawnych ze swoją rodziną, znajomymi co było by co najmniej nie etyczne...
Nie oznacza to że zawsze są nieprawidłowości - jednak niechęć publikacji Elektronicznego Rejestru Umów przez Włodarza może oznaczać że coś jest nie tak...
Dlatego ważne jest aby publikacja elektronicznych rejestrów umów, była standardem w samorządzie, my jako mieszkańcy mamy prawo wiedzieć, jak władza wydaje nasze pieniądze.
Jedyną stałą rzeczą w polityce są AFERY - Jawność dla mnie jest istotna - dlatego tak często o niej mówię, podstawowym problemem naszego kraju jest fakt że władza "kradnie" nasze pieniądze, a to źle je wydając, itd. i tutaj trzeba zrozumieć że każda władza deprawuje, dlatego musimy dać OBYWATELOM narzędzie do sprawowania społecznej kontroli władzy aby mogli sami np. kontrolować władzę.
Większa przejrzystość działań władzy, działa na korzyść nas wszystkich, dała by większej grupie ludzi informacje, a co za tym idzie, więcej ludzi patrzyło by władzy na ręce, a im więcej oczu patrzących tym większe zwielokrotnienie szans wykrycia nieprawidłowości, dlatego władza nie chce jawności, ponieważ wiązało by się to również z rozlicznością władzy.
Należy to zrozumieć, od lat jedyna stała rzecz w polityce to afery, należy to zmienić a tylko dzięki jawności i braku obojętności możemy to zrobić.
ELEKTRONICZNY REJESTR UMÓW
W POWIECIE PARCZEWSKIM
Oto lista jednostek które dzięki nam prowadzą elektroniczny rejestr umów.
1. Urząd Miasta w Parczewie LINK
2. Starostwo Powiatowe w Parczewie LINK
3. Urząd Gminy w Siemieniu LINK
4. Urząd Gminy w Jabłoniu LINK
5. Urząd Gminy w Dębowej Kłodzie LINK
6. Urząd Gminy w Milanowie. LINK
7. Urząd Gminy w Podedwórzu LINK
8. Urząd Gminy w Sosnowicy LINK
Oto przykład rejestru z Parczewa
Oto poradnik jak napisać wniosek o informacje publiczną
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
dziękuje za odwiedziny